Konstanty Jachimczyk „Szczygieł”

Konstanty Jachimczyk (1920-1944)

Zachowała się tylko jedna fotografia Kostka i niewiele informacji o nim. Żył zaledwie 24 lata. Miał zostać księdzem. Był dzielnym partyzantem. To      jedna z osób, którym należy się nasza pamięć.

Konstanty Jachimczyk, s. Stanisława i Walerii z domu Kobus, urodził się 19 lutego 1920 r. w Wolkowych, gm. Myszyniec.

Dziś trudno ustalić pewne fakty. Z relacji bliskich wynika, że miał być kapłanem. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Pasjonistów w Przasnyszu.

Kiedy wybuchła wojna, wrócił w rodzinne strony. Zaangażował się w działalność konspiracyjną. Został żołnierzem Armii Krajowej. Przydzielono go do placówki Myszyniec. Ponieważ dobrze znał język niemiecki, był tłumaczem w tutejszym urzędzie gminy.  Ukończył konspiracyjną Szkołę dla Młodszych Dowódców Inspektoratu Mazowieckiego AK w stopniu kaprala.

W kwietniu 1944 r. wstąpił do działającego na terenie Puszczy Kurpiowskiej oddziału partyzanckiego, którym dowodził ppor. Zygmunt Kwiatkowski ps. „Zryw”. Brał czynny udział w akcjach zbrojnych tego oddziału, między innymi uczestniczył w odbiciu w nocy z 12 na 13 marca z posterunku żandarmerii w Myszyńcu 16 aresztowanych.

W czerwcu 1944 r., idąc z meldunkiem do Komendy Obwodu AK, wpadł w zasadzkę we wsi Gnaty.  Nie poddał się. W czasie walki zastrzelił gestapowca. Zginął z rąk Niemców.

Wkrótce aresztowano jego matkę i dwóch braci. Niemcy przewieźli  ich do Ostrołęki i pokazali im ciało Kostka. Nie przyznali się, że go rozpoznają i być może w ten sposób ocalili nie tylko swoje życie. Trafili do obozu w Działdowie.

Grób Konstantego Jachimczyka

Można się tylko domyślać, co czuła matka, kiedy pokazano jej zwłoki syna i musiała powiedzieć, że to nieznany jej człowiek…

„Szczygieł” wyróżniał się  odwagą. W maju 1943 r. odznaczono go  Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a pośmiertnie w sierpniu 1944 r. –  Krzyżem Walecznych i awansowano go do stopnia plutonowego.

Grób Kostka znajduje się na myszynieckim cmentarzu, przy głównej alei, tuż za grobem żołnierzy z 1939 r.

Źródła:

  • Zaświadczenie podpisane przez dowódcę Białostockiego Okręgu AK płk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”
  • Informacje uzyskane od rodziny K. Jachimczyka